WIĄZARY DACHOWE

Co to są wiązary dachowe?

Wiązary dachowe są to złożone konstrukcje mające zapewnić wsparcie i wytrzymałość dachu. Przenoszą obciążenia z pokrycia dachowego na ściany nośne budynku. Występują w postaci trójkątnych kratownic wykonanych z drewna i połączonych specjalnymi łącznikami. Jako gotowe elementy są transportowane bezpośrednio na plac budowy, co znacząco przyspiesza prace budowlane.
Ze względu na ich kształt sprawdzą się przy dachach dwuspadowych. Wiązary dzięki swojej konstrukcji mogę mieć rozpiętość nawet do 18 metrów. Dzięki temu można je zastosować przy małej inwestycji ale i również w dużych obiektach, w których sam dach waży bardzo dużo. Wiązary wykonuje się z wysuszonej tarcicy pochodzącej z drewna świerkowego, które jest bardzo wytrzymałe i łatwo je poddać obróbce.
W swoich konstrukcjach wykorzystujemy drewno certyfikowane C24 bezpośrednio importowane ze Skandynawii.

ikona-1-wiazary-dachowe

PROJEKT KONSTRUKCJI DACHOWEJ

Nasi projektanci korzystają z najnowocześniejszego programu komputerowego Pamir firmy Mitek . Pozwala on na zaprojektowanie dowolnych konstrukcji wiązarów łączonych płytkami kolczastymi zgodnie z obowiązującymi normami budowlanymi.

ikona-2-wiazary-dachowe

PROCES WYTWARZANIA KONSTRUKCJI DACHOWEJ

Podstawą tej części jest dobrze wykonany, sprawdzony i zatwierdzony projekt całej konstrukcji. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych maszyn oraz doświadczonej kadrze pracowników nasze konstrukcje są wykonywane z chirurgiczną precyzją.

ikona-3-wiazary-dachowe

TRANSPORT GOTOWYCH WIĄZARÓW

Do transportu używamy specjalistycznych przyczep samochodowych. Wiązary mocowane są łańcuchami i taśmami zapewniającymi bezpieczny transport aż do miejsca montażu. Do rozładunku często jest wymagane użycie widlaka lub odpowiedniego dźwigu.

ikona-4-wiazary-dachowe

MONTAŻ WIĄZARÓW


Jedną z największych zalet prefabrykowanych wiązarów dachowych jest szybki montaż. Dzięki temu w krótkim czasie doświadczamy zaskakujące postępy w budowie. W przypadku parterowych domów o średniej kubaturze nasza ekipa może wykonać montaż wiązarów w ciągu jednego dnia.

FILMY Z MONTAŻU

JAKICH MATERIAŁÓW UŻYWAMY?

DREWNO KONSTRUKCYJNE C24

Głównie drewno świerkowe importowane ze Skandynawii. Dzięki temu, że pochodzi z surowego klimatu posiada bardzo dobre walory konstrukcyjne takie jak odporność, wysoki stopień zahartowania, niski współczynnik wilgotności oraz dobre przewodzenie ciepła. Gotowe drewno jest oferowane w wielu wymiarach. Ogromną kolejną zaletą drewna C24 są walory estetyczne, belki są heblowane, a na krawędziach zaokrąglone. Konstrukcje wykonane z drewna C24 są lżejsze od standardowych konstrukcji z drewna mokrego oraz mają lepsze parametry wytrzymałościowe.

etykieta-drewno-c24
drewno-konstrukcyjne-oferta-c24

PŁYTKI KOLCZASTE

Płytki kolczaste są nowoczesnym elementem łączenia konstrukcji drewnianych. Są to stalowe blachy z wytłoczonymi z jednej strony kolcami. Podstawową zaletą takich płytek łącznikowych jest ich zdolność łączenia elementów tarcicy w jedną płaszczyznę, gwarantując przy tym dużą siłę połączeń o niezmiennej i przewidywalnej wytrzymałości. Płytki łącznikowe MiTek działają w specyficzny sposób, równomiernie przejmując obciążenie z jednego elementu i przenosząc je poprzez łącznik na stykający się z nim drugi element.

etykieta-plytki-kolczaste
plytki-kolczaste

ŁĄCZNIKI POSI

Płytki kolczaste i krzyżulce w jednym. Łączniki mają kształt litery „V” i stanowią połączenie płytek kolczastych z krzyżulcami stalowymi.
Łączniki POSI nie są mocowane na placu budowy lecz służą do prefabrykacji konstrukcji z litego drewna. Belki wykonuje się jak elementy pojedyncze lub też używa się je w postaci całych kaset stropowych czy dachowych.

etykieta-laczniki-posi
laczniki-posi

GŁÓWNE ZALETY WIĄZARÓW DACHOWYCH

ROZPIĘTOŚĆ DO 30 METRÓW

pozwala na całkowitą dowolność ustawienia ścian wewnętrznych, bez konieczności wylewania stropu

SZYBKI MONTAŻ

montaż wiązarów w jeden dzień, dodatkowo, gotowa prefabrykowana konstrukcja dachowa znacznie skraca czas budowy, eliminuje ryzyko kradzieży drewna

OBNIŻENIE KOSZTÓW

krótszy czas realizacji więźby dachowej zmniejsza nakład pracy co znacznie wpływa na obniżenie kosztów całej inwestycji

JAKOŚĆ DACHU

wiązary dachowe gwarantują dokładność, ponieważ są projektowane komputerowo i precyzyjnie składane na stołach montażowych co za tym idzie wysoka jakość konstrukcji dachu

KAŻDY PROJEKT REALIZACJI
JEST DODATKOWO PRZELICZANY
I DOSTOSOWANY DO
POTRZEB KLIENTA
PRZEZ NASZYCH PROJEKTANTÓW

zaawansowany program obliczeniowy
firmy Mitek

PYTANIA I ODPOWIEDZI

Wiązary dachowe są najczęściej wybieraną formą dachu. Do najważniejszych jej zalet zaliczamy wysoką precyzję wykonania oraz krótszy czas budowy. Opinie na temat wiązarów dachowych są jednoznacznie pozytywne. Zdecydowanie warto w nie zainwestować.

1. Rozpiętość – mogą być stosowane w budynkach o dowolnej skali z rozpiętością do 30 metrów
2. Precyzja wykonania – powtarzalność, są projektowane komputerowo i precyzyjnie składane na stołach montażowych
3. Koszt – mniejsze wykorzystanie surowca, mniejszy nakład pracy, szybszy montaż

Często można usłyszeć błędne informacje, że za wiązary trzeba więcej zapłacić. Nic bardziej mylnego: faktycznie metr sześcienny jest droższy niż w przypadku drewna z tartaku, lecz do wykonanie więźby zużywa się mniejsze ilości surowca.
Wiązary drewniane w porównaniu z więźbą tradycyjną przez gotową konstrukcję przyspieszają prace budowane. Kolejną bardzo istotną sprawą wiązary gwarantują wysoką dokładność ponieważ są projektowane komputerowo i precyzyjnie składane na stołach montażowych.

Skorzystaj z darmowej wyceny!

Nie czekaj, napisz do nas wiadomość, a odpowiemy tak szybko jak to tylko możliwe!